Celosvětové setkání producentů inseminačních dávek

V posledním květnovém týdnu byste na světě těžko hledali místo s početnějším kolektivem lidí z oblasti výroby inseminačních dávek kanců, než jaký byl v holandském Wageningenu. Ve dnech 28. a 29. května 2024 se zde konal seminář, pořádaný skupinou Global Male Reproduction Services (GMRS) Topigs Norsvin, jejichž posláním je poskytnout chovatelům prasat možnost maximálně využít genetický potenciál zvířat Topigs Norsvin v každé inseminační dávce. Skupina GMRS plní toto poslání  prostřednictvím technické podpory inseminačních stanic kanců (ISK), školení, auditů, pravidelné kontroly kvality inseminačních dávek, programů pro správu dat atd. Z České republiky na seminář přijeli zástupci všech tří našich partnerských inseminačních stanic, Michaela Hlavová z ISK Brná (Chovservis), Pavel Braun z ISK Kout na Šumavě (Chovservis) a Aleš Pavlík z ISK Němčičky (Plebo CZ). Český tým doplnila Vendula Střechová z Topigs Norsvin Central Europe, která zajišťuje inseminačním stanicím technickou podporu.

Úvodní slovo patřilo Kyle Ripley, vedoucí týmu GMRS, která přivítala účastníky, seznámila je s obsahem semináře a připomněla výzvy, kterým musí provozovatelé inseminačních stanic neustále čelit.

Produkce inseminačních dávek Topigs Norsvin v číslech

Poté se ujal slova Peter Berkvens, vedoucí globálního dodavatelského řetězce inseminačních dávek Topigs Norsvin. V současné době je součástí dodavatelského řetězce 139 vlastních a partnerských stájí s plemennými kanci, a 115 laboratoří kontroly kvality spermatu ať už samostatných nebo jako součást inseminačních stanic. Množství prodaných dávek za rok 2023 čítalo 12,4 milionu. Co se týče efektivity využití a produktivity kanců, je zde podle Petera prostor pro rozvoj. Na závěr Peter připomenul 4 základní hodnoty, které by měly být výrobcům inseminačních dávek vlastní: spolehlivost, bezpečnost, efektivnost a pokrokovost.

Změna v pojetí auditu na ISK

Následně se mikrofonu ujala opět Kyla Ripley, která ve svém příspěvku informovala o novém pojetí auditu, jenž se koná 1-2x ročně na všech ISK, dodávajících na farmy inseminační dávky kanců Topigs Norsvin a jehož cílem je neustálé zlepšování procesů ve výrobě inseminačních dávek na ISK prostřednictvím aktivní spolupráce.

Čím krmit moderní plemenné kance?

Novinky ze světa výživy plemenných kanců představil Chris Opschoor, vedoucí skupiny Global Technical Services, pod kterou spadá mimo jiné tým GMRS. Vzhledem k tomu, že se genetika neustále posouvá, dochází k tomu, že zvířata nejen rychleji rostou, ale i rychleji dospívají. V důsledku toho se mění také požadavky na množství a složení krmných směsí všech kategorií prasat, kanců nevyjímaje. Všechny informace související s tímto tématem mají nyní provozovatelé inseminačních stanic k dispozici v novém manuálu pro výživu a krmení kanců.

Jak to vypadá v laboratoři kontroly kvality spermatu?

Odpolední část semináře se odehrála ve městě ‘s-Hertogenbosch, kde má Topigs Norsvin své sídlo a kde se nachází také laboratoř kontroly kvality spermatu. Do této laboratoře pravidelně zasílají všechny partnerské inseminační stanice inseminační dávky pro kontrolu dodržování kvalitativních parametrů. Zaměstnanci laboratoře svým hostům podrobně popsali postupy své práce a zájemci si mohli vyzkoušet zacházení s automatickými pipetami, novými typy roztěrek tekutých vzorků, analýzu spermií pomocí CASA systému aj.

Bakteriální kontaminace! Co teď? Aneb máte krizový plán?

Druhý den semináře, respektive jeho první část byla věnována bakteriím, jenž představují každodenní hrozbu producentů inseminačních dávek. Přítomnost bakterií v dávce může negativně ovlivnit kvalitu spermatu, zkracuje přežitelnost spermií, zhoršuje jejich motilitu a vyvolává degenerativní změny akrozomu. Carolina da Silva z týmu GMRS hovořila o způsobech prevence bakteriální kontaminace a monitoringu přítomnosti bakterií od okamžiku odběru spermatu až po distribuci inseminačních dávek. Od Kyly Ripley se účastníci dozvěděli, jak by měl vypadat krizový plán pro případ výskytu bakterií v inseminační dávce. Na závěr bakteriologické části byly účastníkům rozdány nové manuály pro hygienu při výrobě inseminačních dávek.

Jak si poradit s mladými kanci?

Po bakteriologické části následovalo téma management kanců na stanicích. Raúl González z týmu GMRS představil doporučení týkající se eliminace stresu kanců po návozu na stanici, aklimatizace kanců a návyku na ošetřovatele. Pozornost posluchačů se zintenzivnila, když přišla řeč na úspěšný nácvik mladých kanců na proces odběru ejakulátu. Na mnoha stanicích je trénink kanců jedním z nejvíce frustrujících úkolů, proto bylo toto téma velice vítané.  

Software ušitý na míru inseminačním stanicím

Nově vyvinutý software pro zaznamenávání produkčních dat na inseminačních stanicích AIM Boar Pro představil jeden z jeho vývojářů Peter Berkvens. Software AIM Boar Pro byl vyvinut a implementován přímo na inseminačních stanicích Topigs Norsvin a jeho využití je široké, od evidence kanců, zaznamenávání kvantitativních a kvalitativních parametrů spermatu, správu objednávek inseminačních dávek, plánování produkce až po vyhodnocení aktuálních i historických dat, jako například využitelnost kanců, kvalita spermatu, přehled prodejů a efektivita dodávek. O zkušenosti s instalací a využitím tohoto softwaru se s posluchači podělila Katrin Braasch z inseminační stanice v Kanadě.

Čím se právě zabývá výzkum?

Posledním tématem semináře byl výzkum v oblasti produkce inseminačních dávek. Imke Leemans z týmu, který zodpovídá za šlechtitelský program linií Topigs Norsvin, představila svůj výzkum zabývající se genetickou selekcí na libido kanců a vlastnosti spermatu, včetně morfologických abnormalit spermií. Na její prezentaci navázal Rodrigo Mezencio Godinho z výzkumného centra Topigs Norsvin s příspěvkem o sledování genetických trendů kvality spermatu a výsledků plodnosti kanců a o propojení dat z inseminačních stanic, včetně údajů z CASA systémů s databází Pigbase.

Tematická náplň semináře byla velice pestrá a jak nováčci v oboru, tak i majitelé či zaměstnanci inseminačních stanic s dlouholetými zkušenostmi odjeli ze semináře se spoustu užitečných poznatků. Nelze opomenout i druhý, neméně důležitý účel semináře, a to možnost účastníků diskutovat o práci na inseminačních stanicích s kolegy z různých částí světa.

Děkujeme organizátorům semináře za skvěle odvedenou práci a věříme, že vědomosti, které účastníci semináře získali, přispějí k pokroku v produkci inseminačních dávek.

Sdílejte tento příspěvek: