Dánský výzkum: prasnice TN70 je lepší matka

Prasnice TN70 od společnosti Topigs Norsvin má lepší mateřské vlastnosti než prasnice F1 od společnosti DanBred. Obě prasnice produkují stejný počet odstavených selat na vrh ale prasnice TN70 s nižšími zdroji. Toto je výsledek nezávislé studie provedené dánskou univerzitou v Aarhusu. Ta prokazuje silné stránky prasnice TN70 společnosti Topigs Norsvin, které jsou vidět na mnoha farmách po celém světě.

Selata prasnice TN70 mají v průměru o 264 gramů větší porodní hmotnost, což je činí silnějšími a snižuje se riziko podchlazení. Navíc mají prasnice TN70 dostatek struků k tomu, aby krmily své potomky, čímž mají prasata větší šanci na přežití a řádný vývoj. To vše vede k vyšší hmotnosti při odstavu. Hmotnostní rozdíl byl 1,2 kg nebo 8%, což má pozitivní vliv na výkon ve výkrmové fázi. Tento výzkum byl prováděn na venkovních ekologických chovech, kde věková hranice pro odstav je nejméně 7 týdnů.

Díky vynikajícím mateřským vlastnostem je prasnice TN70 schopna se o svoje selata sama dobře postarat. V důsledku toho je spotřeba mléčné náhražky mnohem nižší a není zapotřebí ani drahých postupů pro odchov selat, což vede ke snížení nákladů, vyšší efektivitě práce a lepšímu welfare zvířat.

Topigs Norsvin byla první šlechtitelskou organizací, která zavedla ve svém šlechtitelském programu selekci na přežitelnost selat. Naší vizí je prasnice, která dokáže sama odchovat velký počet vysoce kvalitních selat.

Sdílejte tento příspěvek: