measure

Ohlédnutí za našimi semináři pro chovatele prasat genetiky Topigs Norsvin

V uplynulých měsících jsme uspořádali několik lokálních seminářů určených pro chovatele prasat naší genetiky, zástupce výživářských firem a veterinární lékaře. Na podzim jsme navštívili tři regiony v České republice – východní Čechy, západní Čechy a jižní Moravu. Letos v březnu jsme zavítali na Slovensko, konkrétně do Banské Štiavnice.

Našim cílem bylo nejen předat aktuální informace o dění ve firmě, ale také poskytnout praktické rady, které mohou chovatelům pomoci dosáhnout lepších výsledků.

Hlavními tématy semináře byly:

Novinky ve firmě – Simon Amstutz představil novou otcovskou linii TN Duroc a šlechtitelský program zaměřený na robustnost prasat. Prostřednictvím fotografií jsme nahlédli do nukleového chovu v Kanadě a testační stanice v Norsku.

Spokojená prasata – od Venduly Střechové se chovatelé dozvěděli doporučení a tipy ohledně řešení a prevence okusování ocásků. Hosté obdrželi manuál Spokojená prasata, zaměřený právě na toto téma. Doufáme, že v případě výskytu agresivního chování prasat na farmách se tento manuál stane užitečným pomocníkem.

Zdravá střeva prasat – Paní doktorka Kateřina Nechvátalová ve své přednášce vysvětlila, jaký vliv má zdraví střev na celkovou kondici zvířat a jak jej efektivně podporovat.

Management prasnic – Edina Szabóová ukázala na datech z chovu, jak může paritní struktura stáda ovlivnit produkční a ekonomické výsledky. Hosté se také dozvěděli, jakého genetického pokroku dosáhla zvířata Topigs Norsvin v posledních letech a proč je optimální kondice prasnic tak důležitá.

Kromě odborného programu jsme ocenili nejlepší chovatele za jejich výsledky a seminář zakončili vědomostním kvízem. Nechyběla ani otevřená diskuze, kde jsme společně řešili zkušenosti a výzvy z praxe. Děkujeme všem účastníkům za jejich aktivní zapojení, dotazy a sdílení zkušeností! Těšíme se na další společná setkání.

Share this post: