Vyvážené šlechtění funguje: každé narozené sele navíc je i odchováno

Nejnovější údaje z norských chovů ukazují, že počet živě narozených selat ve vrhu se zvýšil o 1,1 za poslední čtyři roky (2015-2019). Stejné údaje ukazují, že počet odstavených selat se rovněž zvýšil o 1,1. Zároveň došlo ke snížení úmrtnosti před odstavením. Tyto údaje z chovů shromáždila nezávislá statistická organizace Ingris a téměř všech 31 726 prasnic v databázi jsou Topigs Norsvin TN70.

Tyto údaje jsou dalším důkazem, že filozofie šlechtění společnosti Topigs Norsvin funguje: každé narozené sele navíc musí být rovněž odchováno prasnicí. Díky šlechtění nejen na velké vrhy, ale i se zaměřením na odolnost a vitalitu selat a mateřské vlastnosti prasnic je možné vyprodukovat více prasat na prasnici a rok bez zvyšování ztrát. Skutečnost, že prasnice má nyní v průměru o 0,7 struků více než před čtyřmi roky, je příkladem zlepšujících se mateřských schopností. Silní a vitální jedinci rovněž nemají problémy na začátku výkrmu, což se vyplatí v celé produkční fázi: méně ztrát v závěrečné fázi, efektivnější využití krmiva, méně zdravotních problémů a nižší pracovní náročnost.

Vyvážené šlechtění společnosti Topigs Norsvin funguje. Každé narozené sele navíc je i odchováno.

Šlechtitelské cíle společnosti Topigs Norsvin tak přispívají nejen k vyšší produktivitě, ale i k vyšší a lepší, tím pádem i ziskovější, produkci prasat. Toto je spojené se splněním požadavků společnosti na lepší životní podmínky zvířat a udržitelnější produkci.

Sdílejte tento příspěvek: