TN60 v JAR: Větší výstupy s nižšími vstupy

Prasničky TN60 byly uvedeny na jihoafrický trh v roce 2015. Produkce odstartovala v roce 2016 a očekávání byla na maximu, když tyto prvničky vstoupily do poroden v chovech v celé Jihoafrické republice. Jedním z těchto chovů je farma Spitskop.

Farma Spitskop chová 1 600 prasnic a nachází se blízko Bronkhorstspruitu v Jihoafrické republice. Farma byla postavena v roce 2011 a patří do skupiny GHB Farms. GHB Farms, rodinná firma založená Gerardem Braakem seniorem počátkem padesátých let minulého století, se rozrostla a stala jedním z největších zemědělských podniků v Jihoafrické republice. Podnikatelské aktivity nejsou omezeny pouze na chov prasat. Zahrnují také distribuci genetiky Topigs Norsvin a zpracování masa pod společností Eskort, která produkuje rozsáhlý sortiment výrobků pro maloobchodní sektor.

Od roku 2013, kdy podnik zahájil výrobu, byl manažerem Marius Pretorius. Jednotka zahrnující porodnu nakupuje dvanáctitýdenní prasničky pro obnovu stáda od společnosti Topigs Norsvin South Africa. Po odstavu jsou selata expedována do jiného střediska zabývajícího se předvýkrmem a výkrmem.

Zleva doprava: Dries du Plessis, Gerard Braak ml., Gerard Braak st. a Charl Braak

GHB Farms o TN60:

„Jsme nadšeni z prasniček TN60. Jsou to rozhodně efektivnější zvířata, a také plodnější,“ říká Charl Braak, majitel GHB Farms. „Již jsme dosáhli obrovského zlepšení produkčních ukazatelů. Nemůžeme se dočkat, až naše stáda budou tvořena stoprocentně prasnicemi TN60. Získáme větší počet živě narozených selat ve vrhu a můžeme dosáhnout cíle 30 odstavených selat na prasnici a rok.“

Navštivte webové stránky GHB Farms zde

Změny v managementu

Na farmě Spitskop neznamenal příchod nové genetiky pouze jinou barvu ušních známek. Organizace chovu a výživa musely být přizpůsobeny nárokům prasniček TN60. V rámci stávajícího programu odchovu prasniček bylo dosahováno rychlejšího růstu u prasniček TN60. Vznikla tak potřeba upravit složení a dávky krmných směsí, aby hmotnost zvířat a výška hřbetního tuku odpovídaly stanoveným cílům. Prasničky jsou nyní inseminovány o týden později, než bylo zvykem.

Největší rozdíly byly pozorovány na porodnách v důsledku vyšší produktivity prasnic TN60. Tato zvířata, jak na první, tak na dalších paritách, mají nižší příjem krmiva než prasnice Topigs 40, genetika používaná před TN60, ale vyšší výkon. Krmné směsi pro kojící prasnice a krmné křivky byly upraveny tak, aby splňovaly jejich potřeby.

Kromě mírně prodloužené březnosti a o půl dne delšího intervalu od odstavu do říje, nebyly pozorovány žádné rozdíly v období před inseminací a během březosti.

Již se blížíme ke 30 selatům

Rok 2016 byl ve znamení adaptace na genetiku TN60. Dnes, když nové systémy již běží, máme na nástěnce v kanceláři u výsledků produkce samé smajlíky. Počet odstavených selat na prasnici a rok se blíží ke 30! Ve stádech je nyní 40% prasnic TN60.

Když se podíváme na výsledek zavedení prasniček TN60, můžeme říci, že se zlepšila oprašenost, počet živě narozených a následně odstavených selat vzrůstá a mortalita před odstavem má stabilně klesající tendenci. Pokud pro budoucí predikci použijeme data od prasnic TN60, pak výhledy vypadají velmi dobře. Náš sen dosáhnout přes 31 odstavených selat na prasnici a rok se stal reálným cílem.

Sdílejte tento příspěvek: